На таласу актуелних дешавања у Србији вјести али и предлози за излазак из политике кризе се толико брзо смјењују да не стижемо ни да их испратимо. Тако смо јуче имали 24 часа блокаде Аутокоманде са једне, и обраћање врха државе са друге стране, а данас већ оставку премијера. Да ли та оставка значи изборе, реконструкцију владе или пак разговоре о формирању прелазне владе коју су предлагали Нови ДСС , ДС и други опозициони актери?
У томе свему промакла нам је идеја покрета Крени-промени представљена 26. јануара кроз ауторски текст Саве Манојловића у ком каже да је рјешење „орочена прелазна влада експерата, а не политичара“ који „би суштински били предложени од стране студентских пленума и усвојени у парламенту, и то гласовима које сви морају прихватити.“ На њиховом сајту је измјењен последњи дио па стоји „предложени од стране студентских пленума, а након политичког договора у парламенту би били изгласани од стране власти и опозиције.“
Овај предлог је, према мом виђењу:
1) подилажење одређеном дијелу јавног мњења потпуно неоперативним предлогом.
2) некоректан јер на прилично сугестиван начин тумачи предлоге других опозиционих актера.
Прво, говорити о томе да пленуми предлажу чланове Владе отвара милион оперативних питања:
Не само да су ово оперативна питања већ и питања нашег схватања политичког система, демократије и легитимитета.
Да ли давање пленумима, као неизабраним тјелима, искључивог овлашћења да предлажу министре у тој влади значи да оним грађанима који су гласали за СНС, али и друге актере на изборима, суспендујемо грађанска права? Министар ког би предложио пленум Филозофског факултета у Новом Саду вјероватно не би био предлог с којим бих се ја сложила. А не бих као грађанин имала никаквог начина да утичем на његов избор.
Будући да ни на једно од тих питања нема одговора, а да се индиректно прозива опозиција (која је истини за вољу такође помињала експерте у прелазној влади а не само опозиција/власт комбинацију) - мени овај текст дјелује као покушај политичког позиционирања и убирања поена на таласу тренутног расположења људи. Неко ко је одлучио да уђе у политичку арену и има одређен број одборника, требало би да има мало већу одговорност и промишљеније идеје од ових које личе на трку за лајкове.
Ако желимо систем и поштовање правила не можемо предлагати нешто апсолутно супротно томе. Тражење рјешења изван оквира – да, али неодговорно – не. То значи да ако хоћемо прелазну владу она треба бити резултат дијалога свих актера, и изабраних представника грађана и представника академске заједнице (професора и студената). Имамо примјере из наше историје али и из региона гдје је таквим дијалогом формирана прелазна влада коју су чинили коминистри (представници различитих политичких група и експерти) па можда није лоше размишљати у том правцу.
Јелена Вујановић, докторанд на Факултету политичких наука у Београду и члан Председништва Новог ДСС
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2025 Нова Демократска странка Србије