Дебата и расправа о косовској политици да се врати тамо где је место - у Народну скупштину

30. септембар 2024.
Дебата и расправа о косовској политици да се врати тамо где је место - у Народну скупштину

Председник Нове демократске странке Србије Милош Јовановић говорио је о захтеву да се одржи посебна седница о КиМ и предлогу Закона о заступању и заштити државних интереса Србије на КиМ који је његова посланичка група предала заједно са опозицијом. Он се захвалио целокупној опозицији, па и странкама које су нешто другачијег политичког опредељења и које су имале резерве, али су без обзира на то дале подршку.

"Суштина закона је да се коначно Скупштина пита, да се дебата и расправа о косовској политици владе и председника владе врати тамо где је место - у Народну скупштину као највиши представнички дом грађана наше земље. Ми од прихватања француско-немачког споразума нисмо имали ниједну седницу у Народној скупштини Републике Србије о Косову и Метохији", рекао је он.

Идеја је, како додаје, да се влада обавеже да на свака три месеца подноси извештај у вези са оним што се ради у склопу косовске политике.

"И поред тога да се остави могућност посланицима, 60 посланика, да се на наш захтев тражи понекад и ванредни извештај, као и обавеза владе да пре и након преговора изађе са тим шта хоће и шта је било након преговора. Дакле, то не би било сваки дан, или после сваког састанка у Бриселу, подразумева се. Зато што су проблематике, нажалост, такве да се решавају на више састанака. Дакле, то би ишло по, нећу рећи кластерима, не волим ту реч, али би било логично очекивати да иде по питањима која се дефинишу, односно која се дефинишу као предмет разговора у самом Бриселу", рекао је он.

Ипак, на подсећање новинара каква је атмосфера била током одржавања претходне седнице о КиМ, када је дошло и до гурања у парламенту, Јовановић каже да неће бити таква атмосфера.

Говорећи о француско-немачком споразуму, Јовановић истиче да би волео да је председник Србије Александар Вучић одбио тај план. Када је реч о преговорима, каже да "се преговарало и да мора да се преговара", ипак напомиње да Косово "пуштамо резултатима бриселског дијалога".

"Дијалогом као таквим, не. Резултатима и начином на који се води апсолутно да, да је то противуставни, антидржавни начин и на начин који ставља хипотеку на нашу будућност, свих нас, и вашу, и моју, и наше деце", рекао је он.