Србију за пет година видим као земљу која је заокружила свој национални идентитет и на њему се утемељила
Формалну и коначну одлуку да ли ћу бити председнички кандидат донећу прво у оквиру странке, а после и с коалиционим партнерима из ПОКС-а, каже председник Демократске странке Србије Милош Јовановић, који је недавно најавио могућност кандидатуре. У интервјуу за „Политику” истиче да је више пута рекао да председнички избори представљају праву прилику да се издигнемо из „ове каљуге у коју смо претворили политичку сцену у Србији”.
„Време је да коначно вратимо политику у политику. Да грађанима, осим једне биографије, представимо јасан програм и визију Србије. Да покажемо да се политиком можете бавити енергично и одлучно, а истовремено пристојно и достојанствено, уз уважавање и политичких противника, и медија, и надасве грађана. Немам проблем да понесем ту одговорност. Напротив, не недостаје ми ни воље ни енергије у борби за земљу и све оно у шта верујем када је Србија у питању. А о адутима, програму и поверењу које дају – грађани ће одлучивати”, наводи Јовановић.
Како оцењујете досадашњи међустраначки дијалог без посредника из иностранства и шта би за вас било компромисно решење?
Није требало да доводимо себе у ситуацију да нам дијалог ове врсте уопште буде потребан, за шта је, по дефиницији, крива и одговорна актуелна власт. Има Србија и овако довољно противника, да не кажем непријатеља, да бисмо трошили енергију на овакве ствари. То је једноставно луксуз који себи не бисмо смели да дозволимо. С друге стране, делује да постоји воља да се унапреде одређене демократске процедуре. Најважније је да се промени технологија владања актуелног режима. Може се владати и без притиска на бираче који су запослени у јавном сектору. Може се владати и без црних џипова и момака из теретане. Може се владати и без цензуре или аутоцензуре у медијима. Штавише, управо је то стандард нормалног демократског поретка. И колико год ми се чини да ће неки помаци бити направљени у добром смеру, увек ме зачуди, делом и забрине, амбиција ове власти да увек има више – више гласова, више чланова.
Шта мислите о положају Срба на Космету и у БиХ?
Устав Републике Србије и Резолуција 1244 СБ УН с једне стране, Дејтонски споразум са друге – то су оквири у којима се крећемо. То су линије одбране иза којих више нема простора за повлачење. Ситуација наравно није једноставна јер су и даље јаке тежње појединих западних земаља ка унитаризацији БиХ и распарчавању Србије кроз притиске који се врше да прихватимо сецесију наше јужне покрајине. С друге стране, моћ западних сила је у релативном опадању и у међународним односима је данас много више равнотеже него што је то био случај ранијих година и деценија, што осетно проширује наш маневарски простор. Потребно је бити стрпљив и јачати земљу у сваком погледу. У том смислу, и независно од питања демократије, било је позитивних помака у земљи последњих година, нарочито када је у питању јачање војске.
Какву Србију видите за пет година?
Видим је као земљу која је заокружила свој национални идентитет и на њему се утемељила. Видим је као земљу у којој постоји консензус око најважнијих националних питања и у којој су реликти анационалних – а неретко антисрпских – идеологија, попут југословенштине, заувек стављени на маргину. Видим је као одважну и амбициозну земљу која негује посебност свог положаја „Истока на Западу и Запада на Истоку”. Видим је као динамичну земљу са снажном културом, све бољом економијом и без комплекса било ниже, било више вредности. Највећи проблем у тој визији и највећа опасност по нас је демографско питање које морамо озбиљно и темељно да решавамо.
Наш је избор потпуно јасан: политичка борба за демократски преображај Србије. То значи да Србија треба да буде устројена на темељима демократског парламентарног поретка.
Оданост том принципу чини суштину Демократске странке Србије. Политичка уверења су за нас изнад свега. И изнад вођа, и изнад интереса, и изнад дневне политике.
Браће Југовића 2а,
11000 Београд, Србија
381 11 3204-719
381 11 3204-720
Е-маил: info@novidss.rs
© 2024 Нова Демократска странка Србије