Debata i rasprava o kosovskoj politici da se vrati tamo gde je mesto - u Narodnu skupštinu

30. Septembar 2024.
Debata i rasprava o kosovskoj politici da se vrati tamo gde je mesto - u Narodnu skupštinu

Predsednik Nove demokratske stranke Srbije Miloš Jovanović govorio je o zahtevu da se održi posebna sednica o KiM i predlogu Zakona o zastupanju i zaštiti državnih interesa Srbije na KiM koji je njegova poslanička grupa predala zajedno sa opozicijom. On se zahvalio celokupnoj opoziciji, pa i strankama koje su nešto drugačijeg političkog opredeljenja i koje su imale rezerve, ali su bez obzira na to dale podršku.

"Suština zakona je da se konačno Skupština pita, da se debata i rasprava o kosovskoj politici vlade i predsednika vlade vrati tamo gde je mesto - u Narodnu skupštinu kao najviši predstavnički dom građana naše zemlje. Mi od prihvatanja francusko-nemačkog sporazuma nismo imali nijednu sednicu u Narodnoj skupštini Republike Srbije o Kosovu i Metohiji", rekao je on.

Ideja je, kako dodaje, da se vlada obaveže da na svaka tri meseca podnosi izveštaj u vezi sa onim što se radi u sklopu kosovske politike.

"I pored toga da se ostavi mogućnost poslanicima, 60 poslanika, da se na naš zahtev traži ponekad i vanredni izveštaj, kao i obaveza vlade da pre i nakon pregovora izađe sa tim šta hoće i šta je bilo nakon pregovora. Dakle, to ne bi bilo svaki dan, ili posle svakog sastanka u Briselu, podrazumeva se. Zato što su problematike, nažalost, takve da se rešavaju na više sastanaka. Dakle, to bi išlo po, neću reći klasterima, ne volim tu reč, ali bi bilo logično očekivati da ide po pitanjima koja se definišu, odnosno koja se definišu kao predmet razgovora u samom Briselu", rekao je on.

Ipak, na podsećanje novinara kakva je atmosfera bila tokom održavanja prethodne sednice o KiM, kada je došlo i do guranja u parlamentu, Jovanović kaže da neće biti takva atmosfera.

Govoreći o francusko-nemačkom sporazumu, Jovanović ističe da bi voleo da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbio taj plan. Kada je reč o pregovorima, kaže da "se pregovaralo i da mora da se pregovara", ipak napominje da Kosovo "puštamo rezultatima briselskog dijaloga".

"Dijalogom kao takvim, ne. Rezultatima i načinom na koji se vodi apsolutno da, da je to protivustavni, antidržavni način i na način koji stavlja hipoteku na našu budućnost, svih nas, i vašu, i moju, i naše dece", rekao je on.